למידע וייעוץ מקצועי

פילאטיס לאחר לידה

שיעורי פילאטיס אחרי לידה בסטודיו מרתה פילאטיס מתאימים וחשובים מאוד גם לאחר הלידה, וזאת בכדי לחזק את שרירי קרקעית האגן והבטן התחתונה וכדי להחזיר את הגוף למצבו טרום ההיריון.

מהלך הלידה הוא אירוע טראומטי עבור שרירי קרקעית האגן. כמו כן, נשיאת משקל העובר בהריון מאריכה ומחלישה את שרירי הדופן הקדמית של הבטן. לאחר משכב לידה בהתאם להוראות הרופא, מומלץ לחזור לפעילות גופנית משקמת שמחזקת את הגוף בהדרגה לתנועה בחיי היום יום. נרצה לחזק את השרירים סביב חגורת האגן (קרקעית אגן, ירך פנימית, צידית ואחורית, ישבן, בטן תחתונה וזוקפי גב תחתון).

 

פילאטיס לאחר לידה

 

שיעורי פילאטיס אחרי לידה

מומלץ לחזור עם אישור מהרופא לאחר משכב לידה. יולדת שעברה לידה בניתוח קיסרי, תחזור לפעילות בהתאם להוראות ולאישור רופא מטפל.

לאחר לידה ישנם מספר מצבים נפוצים הדורשים שיקום ספציפי. חלון ההזדמנויות לשיקום קרקעית האגן והיפרדות בטנית אינו גדול ולכן מומלץ לחזור לתרגול בסטודיו כמה שיותר מהר. ככל שהטיפול מתרחש בשלב מוקדם יותר, התוצאות טובות יותר וניתן לשקם את הרקמה הצלקתית ואת שרירי הבטן והאגן בצורה מיטבית.  

אנחנו בסטודיו עובדים בשיתוף פעולה מלא עם הפיזיותרפיסטית המתמחה בשיקום קרקעית האגן, יפעת קמר, הנחשבת למובילה בתחומה בארץ. יפעת עובדת בחדר הטיפולים הנמצא במרכז מרתה פילאטיס בבנימינה ולנשים רבות מותאמת תכנית עבודה משולבת של שיעורי פילאטיס בסטודיו ומפגשים עם יפעת.

בכל השיעורים בסטודיו אנו מתמקדות בחיזוק קרקעית האגן כמקור לתנועה ולכן, ההתאמה בין שיעורי הפילאטיס לבין מהלך ההיריון והחזרה לאחר הלידה מותאם באופן מושלם למתאמנת בתקופה זו.

 

עקרונות הגישה בשיעורי פילאטיס לנשים לאחר לידה

המפתח לתנועה בתכנית שיקום לאחר לידה הוא הנשימה והחיבור של הנשימה לתפקוד קרקעית האגן. התקופה הראשונה של החזרה לפעילות היא בעלת חשיבות יתרה משום שבה אנו בונים את מערך השרירים בצורה מבוקרת שמכתיבה את "צורתם" ואת היכולת שלהם לתמוך בגוף ליציבה ותנועה בריאות.

 
פילאטיס אחרי לידה

 

רפרטואר תרגילי הפרה פילאטיס יעזרו למתאמנת לזהות מחדש את קרקעית האגן ולסנכרן בין תפקוד תקין של קרקעית האגן ושרירי הבטן. בנוסף, רפרטואר תרגילים זה יעזור לבנות את הכוח של הליבה בצורה מבוקרת ונטולת עומס.  

בהמשך, עם התחזקות קרקעית האגן והבטן התחתונה, נעבור לתרגילים מאתגרים יותר במנופים מלאים ועם תנועת עמוד שדרה אינטגרטיבית מלאה במכל המנחים ובכל המישורים. במהלך התקופה הראשונה נשים דגש על סימטריה ופרופריאוספציה שנאבדים במהלך ההיריון ולאט לאט נגביר עומסים של קפיצים, רצועות גומיות, כדורי משקולת וכדומה. דגש על סימטריה.

לאחר הלידה, ישנה נטייה להיווצרות דלקות בגלל חוסר סימטריה במערך השרירים שנובע מהחולשה והנטייה להרמת התינוק על הצד הדומיננטי ומפעולת ההנקה. חשוב לשים דגש בשלבי השיקום השונים על עבודה סימטרית ועל שרשרת התנועה מכפות הרגליים דרך קו האמצע.

 

דגשים אליהם צריך לשים לב לאורך תקופת ההיריון ולאחריה:

 

פילאטיס אחרי לידה בבנימינה ובזכרון יעקב

מומלץ להגיע לסטודיו כשישה שבועות לאחר הלידה (תלוי ביולדת) בכדי להחזיר תחושת מרכז, לחזק קרקעית אגן, לשפר ולאזן יציבה ולחזור לגזרה.

פילאטיס לאחר הלידה מאפשר חזרה הדרגתית לחיזוק, שיקום ותפקוד גופני מלא.

מתוך תשומת לב למצב היולדת. פילאטיס בהריון ולאחר הלידה מומלץ ביותר ומונע דליפת שתן וצניחת רחם.